Péče o kojenecké oblečení

Kojenecké oblečení je nejen krásné ale většinou také jemné. Je vytvořeno z takových materiálů, aby děti nedráždilo a bylo co nejvíce příjemné. A tím pádem vyžaduje i určitou péči. Jak pečovat o oblečení pro miminka?

oblečení na šňůře

Tak předně se soustřeďte na výběr materiálu oblečení. Zaměřte se na přirozené materiály tipu bavlna a len, nejlépe v bio kvalitě. Koukejte také na styl tkaní látky, ze které je oblečení ušito. Materiál by prostě měl být příjemný na dotek. Na praní zvolte nějaký co nejméně toxický prášek či gel, nejlépe naprosto bez parfemace a bez silikonů. Čím přírodnější cestou půjdete, tím je to pro kůži dítěte lepší. Můžete zkusit klidně i některý z alternativních přístupů – praní v tuhém mýdle nastrouhaném do pračky, popřípadě v mýdlových ořeších. Vynechejte aviváž, ta zalepuje vlákna a pokožka se tím pádem dusí. Není nutné prát na nejvyšší teploty, stačí 40°C.
obrázek prádelny

Dříve se veškeré oblečení na miminka žehlilo, už z důvodu dezinfekce oblečení. V dnešní době sušiček to již není nutné. Pokud sušičku máte, budete mít oblečení měkčí a vyhnete se tak žehlení prádla. Pokud ji doma nemáte, žehlete jen prvních pár týdnů a pak už to také není nutné. Oblečení se stejně složí do skříně, která není sterilní, a tím pádem se bakterií nezbavíte.

Skvrn na oblečení se dá zbavit poměrně lehce. Stačí mít kvalitní přípravek, který vám se skvrnami pomůže. Buď můžete koupit nějaký speciální přípravek na skvrny, ale postačí vám klidně i jen obyčejné žlučové mýdlo, které odstraní téměř vše. Na bílé prádlo se nebojte použít i sodu, která také se spoustou skvrn zatočí. Pokud se vám nepodaří nějakou skvrnu odstranit, pak si nechte oblečení třeba na krmení, u kterého se dítě většinou zašpiní, nemá cenu oblečení hned vyhazovat, opravdu se vám na některé činnosti bude ještě hodit.

Pokud je oblečení opravdu kvalitní, pak většinou vydrží více než jedno dítko, nebojte se výbavu schovat na další nebo nabídnout někomu, kdo miminko čeká. Většina maminek ocení darované oblečení.